Mer information
  • Stockholm

Adress

Katarinavägen 15

Postnr

105 12

Ort

Stockholm

Anställningsform

Vikariat

Rekrytering / Tjänst

Semestervikariat sommaren 2019

TT Nyhetsbyrån söker sommarvikarier till vår redaktion i Stockholm. Vi har behov av personal som kan jobba maj-augusti, 2019. Nedan hittar du information om respektive tjänst. Var noga med att ange i din ansökan vilken tjänst du söker. Till vissa tjänster har vi även behov av personal under vintern/våren så skriv gärna i din ansökan om du finns tillgänglig innan sommaren.

Reportrar

Vi söker erfarna och mångkunniga reportrar till nyhetsdesken. För att trivas hos oss är du en van nyhetsreporter som gillar att jobba i högt tempo. Vi jobbar med direktrapportering samt med andra digitala publiceringsformer. Vana av live-intervjuer för tv är ett plus.
På vår nyhetsdesk jobbar vi i rullande skift som täcker dygnet från 06 till 24 veckan igenom. Skiften är antingen kväll eller morgon.

För frågor kontakta:
Rebecka Fogelmarck, nyhetschef: rebecka.fogelmarck@tt.se
Daniel Berg, nyhetschef: daniel.berg@tt.se
Emma Wild, HR-generalist: emma.wild@tt.se


Reportrar med specialinriktning
Vi söker vassa nyhetsreportrar med specialinriktning inom områdena utrikes, ekonomi och kultur och nöje. Vi söker dig som kan växla mellan mycket snabba nyhetsjobb och planerad journalistik samtidigt som du har egna idéer. Det är en fördel om du har erfarenhet av direktrapportering.

Specifika krav:
Utrikes: Mycket god engelska är ett krav, fler språk och översättningserfarenhet är
meriterande. Erfarenhet av utlandsrapportering och/eller egna kunskapsområden är önskvärt.

Ekonomi: Du gillar att rapportera om såväl konsumentfrågor som börsnyheter. Tidigare erfarenhet av ekonomijournalistik är meriterande.

Kultur/nöje: Du kan skriva både längre tematiska artiklar och personporträtt.

För frågor inom respektive ämnesområde, kontakta:
Utrikes: Helena Ekinge (helena.ekinge@tt.se)
Ekonomi: Magnus Persson (magnus.persson@tt.se)
Kultur/Nöje: Sara Ullberg (sara.ullberg@tt.se)

Sportreportrar

Som reporter på TT:s sportredaktion har du ett brett idrottskunnande och förmåga att välja och prioritera i ett högt arbetstempo.
Det är meriterande om du har erfarenhet av arbete på en stor nyhetsredaktion där du har skaffat dig god vana av att förhålla dig till ett digitalt publiceringsmönster. Det är även ett extra plus om du är van vid direktrapporteringar.
På sportredaktionen förekommer både kväll- och helgtjänstgöring och schemat anpassas utifrån vad som händer inom sportvärlden. Vi är också en redaktion som reser mycket – i Sverige och utomlands, ibland med kort varsel.

För frågor kontakta:
Petter Nilsson, sportchef; petter.nilsson@tt.se, 070-253 03 33
Mikael Forsell, planerande sportchef; mikael.forsell@tt.se, 08-692 26 00

TT-Print

Sidredigerare
Är du en flyhänt, allround redigerare som gillar papperstidningar?
På TT Print gör vi sidor till de flesta av Sveriges dagstidningar och vi täcker ett brett fält av ämnen: kryss, tv, familj, spel, feature, sport och nyheter. Redigering sker i InDesign och Newspilot. Du har helst några års erfarenhet av redigering inom dagspress. Sportkompetens är meriterande.

För frågor kontakta:
Marc Löfgren: marc.löfgren@tt.se, 08 692 26 00

Dataredigerare
TT Print söker databasredigerare för arbete i vår tv-databas. Bra språkkänsla, vana vid att hantera och sortera stora textmängder samt god organisationsförmåga är viktiga egenskaper. Ett plus är om du har intresse för teknik och har tidigare erfarenhet från jobb i databaser.

För frågor kontakta:
Robin Nykvist: robin.nykvist@tt.se, 08 692 26 00

Featureredaktörer

Vi söker skrivande redaktörer med god språkkänsla som är både noggranna och snabba. I
arbetsuppgifterna ingår redaktörskap av vårt featurematerial, bildsättning av texter samt eget skrivande av featuretexter och notiser. Det är ett plus om du har särskilda kunskaper inom våra featureämnen, som berör allt från mat, bilar och hälsa till trädgård, inredning och ekonomi.

För frågor kontakta featurechef:
Linda Bergdahl: linda.bergdahl@tt.se, 08 692 26 00

Bildredaktörer

Vi söker erfarna bildredaktörer som rör sig vant mellan snabba nyhetshändelser, sport och nöje. Du är både snabb och noggrann och har en gedigen bildkompetens och kan hantera även rörligt material samt skriva längre bildnotiser och göra bildspel. Det är ett plus om du även kan redigera i Premiere. Du gillar snabbt tempo, kan ta snabba beslut och arbetar självständigt.

För frågor kontakta:
Petra Lindell: petra.lindell@tt.se, 08 692 26 00

Fotografer

Vi söker nyhetsfotografer med lång erfarenhet av att arbeta på en redaktion, där förutom
händelsenyheter även sport samt nöje och feature är viktiga delar av arbetet. Du är snabb,
omdömesgill, noggrann och van att arbeta självständigt. I arbetsuppgifterna ingår också att filma och livesända. Om du även kan redigera i Premiere är det en merit. Körkort och tillgång till egen bil är ett krav.

För frågor kontakta bildchef:
Mats Schagerström: mats.schagestrom@tt.se, 08 692 26 00

Videoredaktörer

Vi söker erfarna och duktiga videoredaktörer som är vara vid att arbeta på en nyhetsredaktion? Du är omdömesgill och arbetar snabbt, noggrant och självständigt. I arbetsuppgifterna ingår förutom att filma/livesända även att göra egna intervjuer och voice over. Vi förutsätter att du också är en erfaren, snabb och stilsäker redigerare med goda kunskaper i engelska. Vi redigerar i Premiere.

För frågor kontakta:
Birgitta Nilsson: birgitta.nilsson@tt.se, 08 692 26 00

Tecknare

Vi söker kreativa och nyhetssäkra tecknare som vill jobba med oss i sommar. Vi gör förutom print och digital grafik även grafikfilmer i After Effects. Du är stilsäker och snabb och kommer gärna med egna idéer. Förutom nyhetsgrafik ska du även snabbt kunna ställa om till uppdragsgrafik. Om du även kan redigera i Premiere är det ett plus.

För frågor kontakta:
Birgitta Nilsson: birgitta.nilsson@tt.se, 08 692 26 00